Najważniejszą i podstawową rośliną w ogrodzie jest trawa. To zielona trawa nadaje ogrodowi odpowiedniego klimatu i barw. Ogród nie może obejść się bez trawy, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór gatunku i rodzaju trawy. Liczne rodzaje trawy pozwalają na odpowiedni wybór w zależności od wymagań i warunków.
To, jaką mieszankę traw zdecydujemy się zastosować do obsiania trawnika, zależy od kilku czynników. Trawa korzeni się tylko na około 15cm i do tej głębokości istotne jest przygotowanie odpowiedniej gleby. Jeżeli jest to trawnik niewielki, to właściwości glebowe można dość łatwo zmienić, dostarczając glebie niezbędnej próchnicy. W tym celu można zastosować gotową mieszankę żyznej ziemi próchniczej albo torf odkwaszony, lub kilkuletnią ziemię kompostową. Pamiętajmy, że optymalny udział procentowy części organicznych w glebie pod trawnik powinien wynosić ok. 5%.
Dodanie wyżej wymienionych części organicznych do gleby w znacznym stopniu poprawia jej strukturę. Ma to istotny wpływ na wzrost i jakość trawnika w przyszłości. Im jakość gleby jest gorsza, lekka i piaszczysta, tym częściej trawnik będzie wymagał regularnego podlewania. Warto również zastanowić się nad zastosowaniem systemu automatycznego nawadniania w przypadku dużych terenów wymagających częstego podlewania.
Najbardziej efektowne trawniki dają mieszanki dywanowe. Składają się one z jednego lub dwóch gatunków traw gazonowych na przykład kostrzewa nitkowata lub mietlica pospolita. Niestety gatunki te wymagają dość częstego koszenia, nawożenia i podlewania. Mniej wymagające są gatunki parkowe na przykład kostrzewa czerwona, owcza, mietlica biaława. Pewną alternatywą może być trawa z rolki. Jest to idealne rozwiązanie na szybkie zasadzenie niewielkiej części trawnika, jednak zasadzenie dużej powierzchni może być kosztowne. Jeśli jednak ktoś ma niewielki ogród i jest początkującym ogrodnikiem, takie rozwiązanie wydaje się idealne. Ale i w tym przypadku należy pamiętać o nawożeniu. Nawożenie mineralne sprzyja krzewieniu się trawy, rozrostu i trwałości trawnika. Istnieje kilka typów nawozów różniących się między sobą składem. Mogą to być nawozy jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe. Nawozy wieloskładnikowe znacznie upraszczają harmonogram i rozkład prac przy pielęgnacji trawnika.